Romsteek

See veiseliha valmistamise moodus on pärit tippkoka Thomas Kelleri “Ad hoc at home” raamatust, mis on minu jaoks ka üheks köögipiibliks ja kus veiseliha esmalt ürtide ja küüslauguga koos õlis mõned tunnid marineerub ning siis malmpannil lõppviimistluse saab.
Retsept ise ka üsna lihtne.

Vaja läheb:
3x200g veisesteiki (ca 3,5-4 cm paksusega)
Marinaadi jaoks:
3 oksa tüümiani
1 oks rosmariini
2 loorberilehte
1 tl musta pipart, jämedalt uhmerdatud või laiaks vajutatud (pipar võiks olla parima kvaliteediga ehk siis näiteks Santa Maria Tellicherry pipar)
3 küüslauguküünt, koorega ja noaga laiaks vajutatud
1-2 dl oliiviõli
Sega marinaadiained kokku ja tõsta lihatükid marinaadi. Marineerimise aeg peaks olema vähemalt 4 tundi.

Tõsta lihatükid marinaadist ning patsuta pind köögipaberiga kuivemaks.Kuumuta pliidil pann (eelistatult malm). Malm annab lihale mingi hoopis teise kvaliteedi. Kuumus ei tohiks olla selline, mis liha kohe kõrvetama hakkab, kuid samas siiski piisav, et liha pannile asetadest korralikult säriseks. Võta  ca 1 tund enne pannile panemist  liha kindlasti toatemperatuurile. See väike nipp aitab ka kaasa mahlasema tulemuse saavutamisel.

Grilli või prae mõlemalt poolt ca 3 minutit. Pannil olemise ajal maitsesta liha ka soola ja värskelt jahvatatud pipraga. Liha küpsusastet kontrolli liha vetruvuse järgi hinnates. Liiga vetruv liha on seest toores ja jäigaks muutunud lihatükk ülevalminud. Ülevalminud liha muutub nätskeks.

NB! arvesta kindlasti ka sellega, et liha järelküpseb ka peale pannilt tõstmist ehk siis pannilt tuleks liha ära tõsta veidi enne soovitud küpsusastme saavutamist. Täpseid minuteid on keeruline anda, eks see pigem ole harjutamise ja tunnetamise küsimus.
Liha ümberkeeramiseks kasuta kindlasti tange või tee seda mingite muude abivahendite abil. Lihakahvlit ei tasu lihatüki sisse lükata ehk siis mingil juhul ära liha küpsemise ajal torgi, sest siis valguvad kõik lihamahlad välja pannile.

Küpsenud steik jäta rahunema. Julgelt 10-15 minutit peaks lihatükk saama puhata, et lihamahlad rahuneksid ja lahti lõigates välja ei voolaks. Ja kui need minutid on vastu suudetud pidada, siis saabub see õnnis hetk, kus võib terava noaga steigi lahti lõigata ja maiustama asuda. Roosa mahlase sisuga kvaliteetne hea liha on tõeline nauding. Ja, palun-palun, ärge tehke lihale liiga ja teda täisküpseks küpsetage. See roosakas värv on lihtsalt liha enda värv ja jutt verisest lihast ei päde. Steigi õige maitse ja tekstuur joonistuvad välja siiski vaid sel juhul, kui liha on jäetud keskelt läbiküpsetamata.
Kui aga soovite liha juurde mingit kastet pakkuda, siis variante on palju. Mina olen kiire lahendusena kasutanud tippkoka Marco Pierre White´i lihtsat kastet, millesse kuulub võrdsetes kogustes Worcestershire kastet ja 35%-list koort. Valmistamiseks lase kaste keema tõusta ja keeda umbes kolmandiku võrra alla (alles peaks jääma ca 2/3 kastme kogusest). Lisa koor, sega läbi ja kaste ongi valmis. Soovi korral võid veel erinevaid lisandeid maitsestamiseks lisada.

 

Pilt: Tuuli retseptid
Allikas: Tuuli retseptid

Tagasiside

Review Romsteek.

0

Registreeru püsikliendiks ja
saad esimeselt ostult

-20%

Püsikliendina on Sul edaspidi igalt ostult
vähemalt -10% soodustust.