Rohumaaveise grillimise põhitõed

1. Liha valimine

Valides Liivimaa Lihaveise kaubamärgi saad olla kindel, et loom on kasvanud mahedal Eesti rohumaal. Need maailma liigirikkaimad rohumaad on andud lihale eripärase maitse ning parima rasvahapete koosluse, mis olla saab.

Tükki valides lähtu kahest omadusest – maitse ja pehmus. Lähtudes pehmusest on kindla peale minek välisfilee, antrekoot või viimase erilõige. Et aga nautida tugevaid maitsenüansse, vali esiselja steikide, flat iron’i, flank steiki, bavette’i, tri-tip’i või näiteks pichanha vahel, kusjuures viimased on mõeldud grillimiseks terve lihasena.

2. Liha maitsestamine

Rohumaaveise liha erilisus ongi tema ainulaadses maitses, sellepärast ära liialda maitseainetega. Kui grillime tervet lihast, hõõrume lihase eelneval õhtul soolaga sisse, katame kilega ning asetame külma. Sellega käivitub kuivlaagerdusele üsna sarnane protsess – sool imab lihast üleliigse vee, jättes liha endiselt mahlaseks, ent tugevdades tema maitseid. See protsess aitab kaasa ka ilusa kooriku tekkimisele grillimisel. Peale grillimist lisame veel maitse järgi soola ja pipart.

On aga hetki, kus soovid midagi alternatiivset ning huvitavat ja siis täiendavad rohumaaveise liha enim lihtsad maitsed. Marinaadi sobivad enim tugeva struktuuriga lihased nagu küljesteik ja hanger steik.

3. Enne grillimist

Tähtis on meeles pidada, et enne liha grillimist oleks grill puhas. Kõige lihtsam ja kiirem viis grilli puhastamiseks on keerata kuumus maksimumi peale ning lasta jääkidel põleda kinnise kaane all. Seejärel avada kaas ja hõõruda grillharjaga jäägid maha.

4. Liha grillimine

Liha küpsetamine ei ole kivisse raiutud ning sageli tuleb vastavalt tükile ise välja selgitada endale sobivaim küpsusaste. Vastupidiselt levinud müüdile ei ole terve lihase väga kuumale grillile asetamine mõistlik ning tekitatud nö. barjäär takistab liha ühtlaselt küpsemast. Seega tervet lihast või paksemat steiki tuleks grillida rahulikult kuni sisetemperatuur on 6 kraadi madalam soovitust ning siis lõpetuseks asetada kuumale, et tekiks mõnus koorik. Õhemat lihast nagu hanger steik või küljesteik tuleks aga grillida kogu aja vältel väga kuumal grillil.

5. Liha küpsus

Kõige kindlam viis endale sobilik küpsusaste saavutada on kasutada lihatermomeetrit. Viimaseid on saadaval väga erinevaid. Termomeeter tuleb kaheks sekundiks torgata liha kõige paksemasse kohta. Termomeetrit ei tohiks lükata läbi rasvakihi, kuna see võib mõõtmistulemust segada. Arvestama peab kindlasti sellega, et kui lihatükk grillilt puhkama tõsta, siis lihase sisetemperatuur tõuseb veel 5-10 kraadi.

Nagu mainitud, erineb ideaalne küpsusaste lihasest ja personaalsest eelistusest. Küll on aga lihaseid, mis lihtsalt ei sobi küpsetamiseks astmeni well done, nendeks on näiteks picanha ja bavette. Samas on ka lihased, mis soovivad kindlasti medium või medium+ küpsust, näiteks abafilee, küljesteik ja tri-tip.

Termomeetriga mõõtes on skaala järgmine:

rare 48 c
medium rare 51 c
medium 54 c
medium+ 57 c
well done 60 c.
Kui sul termomeeter puudu või ei ole ikka päris kindel, tee lihale ilus ja puhas sisselõige, et lollikindla meetodiga küpsusastet kontrollida. See vähene mahl, mis selle väikse lõikega eraldub, ei ole midagi terve tüki jaoks ning kui lõige on sirge ja puhas, ei märka seda ka keegi teine.

6. Lõikamine ja serveerimine

Terve lihase küpsetamisel on veel üks oluline eelis. Nimelt on laua taga alati sööjaid, kellel on erinevad eelistused. Kui serveerida picanhat, tri-tip, küljesteiki, abafileed või bavette’i, siis lõikate lauale juba valmislõigud ning sööjad saavad valida erinevate küpsusastmete vahel. Reeglina meeldivad otsatükid neile, kellel suhe roosa lihaga puudub ja mida keskmisem osa lihases kätte jõuab, seda roosamat ja mahlasemat steiki saab.

Üks suuremaid vigu, mida oleme veiseliha tarbijate juures täheldanud, on tüki valesti lõikamine. Liha tuleb alati lõigata ristikiudu. Lihtne on see fileede ja antrekoodi puhul, kuid selliste tükkide puhul nagu bavette ja küljesteik tuleb kiudu tähelepanelikult jälgida. Oleme tihti kuulnud kuidas räägitakse, et mõned lõigatud steigid olid pehmed ja mõned mitte. Tavaliselt ei ole süüdi mitte lihas, vaid see, kuidas lihas on lõigatud. Osadel lihastel kiud ka keerab ennast, seega parima tulemuse saamiseks jälgi hoolikalt kiudu.

0

Registreeru püsikliendiks ja
saad esimeselt ostult

-20%

Püsikliendina on Sul edaspidi igalt ostult
vähemalt -10% soodustust.