Mis on Wagyu veiseliha

Selle Jaapani veisetõu liha on kõige kallim liha maailmas. See uskumatult marmorjas taine liha on hinnatud delikatess, mida nüüd ka Eestis vähesel määral juba pakutakse.
“Wagyu” tähendab Jaapani keeles “Jaapani veis” ning maailmas brändina müüdav liha tuleb vaid neljast Jaapani veiseliigist: Jaapani Must, Jaapani Pruun, Jaapani Sarvitu ja Jaapani Lühisarveline..

Wagyu veislihast läbilõige
Wagyu veislihast läbilõige

Kui olete korra seda imeliselt õrna ja väga aromaatset liha proovinud, siis leiate end entusiastlikult kiitmas, kuidas see suus sulab ja jätab peenelt vürtsika järelmaitse nagu ei ükski muu liha. Miks maitseb Wagyu nii teistmoodi? Muude veisetõugudega, näiteks Angusega võrreldes on tegemist eriti suure ja võimsa loomaga. Liha on madala kolesteroolisisal-dusega ja väga toitev. Tänu suurele oleiinhappe sisaldusele on see liha kasulikum, kui tavaline lihaveis.

Veistele ei manustata kunstlikke kasvuhormoone ega profülaktilisi antibiootikume. Ajalooliselt on neid muude tõugudega harva ristatud, kuna sajandeid peeti selliseid veiseid peamiselt veoloomadena. Budism keelas Jaapanis liha söömise. Alles pärast Jaapani piiri avanemist 1868. aastal tekkis nõudlus suure lihasmassiga tõugude järele: Jaapani must veis (Kuroge Wagyu), Jaapani lühisarveline veis (Tankaku Wagyu) ja Jaapani pruun veis (Akage Wagyu). Kõige levinum on Jaapani must veis.


Mis on Kobe veiseliha?

Eestis elav Wagyu tõugu veis


Wagyud võib nimetada Kobe veiselihaks ainult tingimusel, et vastavad loomad on sündinud, kasvanud, nuumatud ja tapetud Jaapanis Kobe piirkonnas. Vähem kui 0,5% Jaapanis toodetud Wagyu veiselihast pärineb Kobe veistelt. 1990. aastate keskpaigast on Wagyu veiseid teadusuuringute eesmärgil Ameerika Ühendriikidesse eksporditud ning praegu kasvatatakse nii Ühendriikides kui ka Kanadas suurte karjadena Wagyu tõugu veiseid. Wagyu veiseliha, eluskarja, embrüosid ja spermat lubati Euroopasse eksportida esmakordselt 2014. aastal. Seetõttu on Euroopas Wagyu veiseliha tootvaid põllumajandusettevõtteid võrdlemisi vähe. 2017. aastal asutasid ligi 140 loomakasvatajat ja põllumajandusettevõtet Saksamaal Wagyu Liidu.

 

0

Registreeru püsikliendiks ja
saad esimeselt ostult

-20%

Püsikliendina on Sul edaspidi igalt ostult
vähemalt -10% soodustust.